Guided Missile Frigate

FFG 1  -  USS Brooke



FFG-1 USS Brooke patch crest insignia

FFG-1 USS Brooke - guided missile frigate

Type, Class:


Guided Missile Destroyer Escort; Guided Missile Frigate; Brooke - class

planned and built as DEG 1; reclassified to FFG 1



Lockheed Shipbuilding & Construction, Seattle, Washington, USA



Awarded: January 4, 1962

Laid down: December 19, 1962 (as DEG 1)

Launched: July 19, 1963 (as DEG 1)

Commissioned: March 12, 1966 (as DEG 1)

Reclassified to FFG 1: June 30, 1975

Decommissioned: September 16, 1988


Fate: leased to Pakistan on February 8, 1989; renamed PNS Khaibar (D-162)

returned to US Navy on December 14, 1993; sold for scrap on March 29, 1994.






Named after and in honor of Commander John Mercer Brooke (1826 - 1906)

> see history, below;

Ship's Motto:


PRIMA ET OPTIMA   'first and finest'

Technical Data:

(Measures, Propulsion,

Armament, Aviation, etc.)


see: INFO > Brooke - class Guided Missile Frigate


ship images


FFG-1 USS Brooke - Brooke class guided missile frigate


FFG-1 USS Brooke - Brooke class guided missile frigate


USS Brooke FFG-1 - Brooke class guided missile frigate


FFG-1 USS Brooke - Brooke class guided missile frigate



John Mercer Brooke


Commander John Mercer Brooke, CSN  John Mercer Brooke, Commander CSN



Namesake & History:

John Mercer Brooke (December 18, 1826 – December 14, 1906):


John Mercer Brooke was born at Tampa Bay, Florida, on 18 December 1826, the son of an Army officer. He became a U.S. Navy Midshipman in 1841, graduated from the U.S. Naval Academy in 1847 and achieved the rank of Lieutenant in 1855. His Navy career was marked by sea duty and scientific assignments. While stationed at the Naval Observatory in Washington, D.C., during the early 1850s, he developed a device for accurately mapping the deep sea floor. He also took part in surveying and exploring expeditions in the Pacific during the middle and later parts of the decade and helped instruct officers of the fledgling Japanese Navy.

As the secession crisis deepened, Brooke resigned his commission in April 1861 and "went south", joining the Confederate Navy soon after as a Lieutenant. He was deeply involved in the conversion of the burned steam frigate Merrimack into the ironclad CSS Virginia and in the design and production of heavy rifled guns for the Southern war effort. Promoted to Commander in September 1862, he became Chief of the Confederate Navy's Bureau of Ordnance and Hydrography in March 1863 and served in that post until the Civil War ended more than two years later.

After the war, Brooke became a professor at the Virginia Military Institute, at Lexington, Va., while continuing his technological pursuits. After a long career of teaching, he retired in 1899 and made his home in Lexington until his death on 14 December 1906.


USS Brooke (DEG/FFG 1):


FFG 1 history wanted




FFG-1 USS Brooke patch crest insignia



| | USN ships start page |