Guided Missile Destroyer

DLG 14 / DDG 45  -  USS Dewey

 

 

DDG-45 USS Dewey patch crest insignia

DDG-45 USS Dewey - Farragut Coontz class guided missile destroyer leader

Type, Class:

 

Guided Missile Destroyer; Farragut (Coontz) - class;

planned as DL 14; built and commissioned as DLG 14; redesignated to DDG 45;

Builder:

 

Bath Iron Works, Bath, Maine, USA

STATUS:

 

Awarded: October 26, 1956

Laid down: August 10, 1957 (as DLG 14)

Launched: November 30, 1958

Commissioned: December 7, 1959

redesignated to DDG 45: June 30, 1975

Decommissioned: August 31, 1990

 

Fate: Stricken November 20, 1992

sold for scrap April 15, 1994; scrapped

Homeport:

 

-

Namesake:

 

Named after and in honor of Admiral George Dewey (1837 - 1917)

> see history, below;

Ship’s Motto:

 

PAX PROPTER VIM  (peace through power)

Technical Data:

(Measures, Propulsion,

Armament, Aviation, etc.)

 

see: INFO > Farragut (Coontz) - class Guided Missile Destroyer

LINK:

 

see also: USS Dewey (DDG 105)

 

ship images

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

DDG-45 USS Dewey

 

 

George Dewey

 

George Dewey, US Navy   George Dewey, Admiral US Navy

 

Admiral George Dewey, US Navy   George Dewey, Admiral of the US Navy

 

George Dewey, Admiral US Navy   Admiral George Dewey, US Navy

 

George Dewey, Admiral of the US Navy

 

George Dewey aboard USS Olympia

Rear Admiral George Dewey with his staff and ship’s officers aboard USS Olympia - 1898

 

 

Namesake & History:

Admiral George Dewey (December 26, 1837 – January 16, 1917):

 

George Dewey, the only officer of the US Navy ever to hold the rank of Admiral of the Navy, was born on 26 December 1837, in Montpelier, Vermont. On 23 September 1854, he was appointed Acting Midshipman from the first Congressional District of Vermont, and upon graduation from the US Naval Academy in June 1858, was warranted Midshipman, to date from 11 June of that year. He became a Passed Midshipman on 19 January 1861, and on 28 February of the same year he was warranted Master. His subsequent advancement was as follows: Lieutenant, 19 April 1861; Lieutenant Commander, 3 March 1865; Commander, 13 April 1872; Captain, 27 September 1884; Commodore, 28 February 1896; Rear Admiral, 11 May 1898; Admiral, 2 March 1899; and Admiral of the Navy on 24 March 1903 to date from 2 March 1899.

During the period 26 April 1861, until 30 August 1867, he had consecutive service on USS Mississippi, USS Brooklyn, USS Agawam, USS Colorado, USS Kearsarge, USS Canadiagua, and again USS Colorado. When detached from the latter he was directed to await orders of 1 October 1867, which returned him to the Naval Academy for a tour of duty which ended in September 1870. On 10 October 1870, he assumed command of USS Narragansett, and in February 1871 was transferred to command of USS Supply, hospital ship. On 27 July 1871, he was ordered to the Navy Yard, Boston, Massachusetts, and after five months' duty there and brief instruction at the Naval Torpedo Station, Newport, Rhode Island, he again commanded Narragansett from 1 March 1873, to August 1875.

Ordered on 25 August 1875, to report as Lighthouse Inspector, Second Naval District, at Headquarters in New York, New York, he served in that capacity until 1 August 1877, and as a member of the Lighthouse Board for eight months thereafter. On 1 May 1878, he became Secretary of the Lighthouse Board. On 18 October 1882, he was ordered to command USS Juniata, and remained at sea from 25 October that year until July 1884, when he was ordered detached and to the Navy Department, Washington DC. Again at sea, he commanded USS Dolphin from October 1884 until March 1885, when he transferred to command of USS Pensacola.

On 1 August 1889, he was commissioned Chief of the Bureau of Equipment, Navy Department, Washington DC. His term ended by resignation on 30 June 1893, when he again became a member of the Lighthouse Board. On 5 November 1895, he reported for duty as President of the Board of Inspection and Survey, Navy Department. On 30 November 1897, he was ordered to Asiatic Station and, proceeding by steamer, he assumed command on 3 January 1898, his flag in the protected cruiser, USS Olympia, Captain Charles V. Gridley, commanding. The Spanish-American War action at Manila, Philippine Islands, 1 May 1898, not only gave birth to the historical expression "You may fire when you are ready Gridley," but also liquidated the Spanish Fleet and installations in the Manila Harbor without loss of men to the US Fleet.

On 10 May 1898, Admiral (then Commodore) Dewey was given a vote of thanks by the Congress of the United States, and three days later was commissioned Rear Admiral, to date from 11 May 1898. That promotion was an advancement of one grade for "highly distinguished conduct in conflict with the enemy as displayed by him in the destruction of the Spanish Fleet and batteries in the harbor of Manila, Philippine Islands, May 1, 1898." He was relieved of command of Asiatic Station on 4 October 1899, and ordered to the Navy Department, Washington, where on 29 March 1900, he was designated President of the General Board.

An Act of Congress, 2 March 1899, created the rank of Admiral of the Navy. It provided that when such office became vacant either by death or otherwise, the office would cease to exist. On 24 March 1903, Admiral Dewey, who held the rank of Admiral since 8 March 1899, was commissioned Admiral of the Navy, with date of rank 2 March 1899, and became the only officer of the United States Navy who was ever so commissioned. He held the rank of Admiral of the Navy until his death in Washington, DC, on 16 January 1917.

The body of Admiral Dewey was interred in Arlington National Cemetery, Arlington, Virginia, on 20 January 1917. At the request of his widow, his remains were reinterred in the crypt of Bethlehem Chapel at the Protestant Episcopal Cathedral, Mount Saint Alban, Washington, DC, on 28 March 1925. Besides his widow, Mrs. Susan Goodwin Dewey, Admiral Dewey was survived by his only son, George Goodwin Dewey.

Admiral Dewey earned the Civil War Medal; the Spanish Campaign Medal; the Philippine Campaign Medal; and the Dewey Medal (commemorating the Battle of Manila Bay). A destroyer, USS Dewey (DD-349), was named to honor Admiral of the Navy George Dewey. Built by the Bath Iron Works Corporation of Bath, Maine, she was launched on 28 July 1934, under the sponsorship of Miss Ann M. Dewey of Quechee, Vermont, great-grandniece of Admiral Dewey. Dewey was placed in commission at the Boston Navy Yard on 4 October 1934, and earned thirteen battle stars for operations in the Pacific War Area during World War II.

 

USS Dewey (DDG 45):

 

The second Dewey (DLG-14 / DDG-45) was launched 30 November 1958 by Bath Iron Works Corp., Bath, Maine; sponsored by Mrs. K. St. George, United States Representative from New York State, and commissioned 7 December 1959, Commander E. R. Zumwalt, Jr., in command.

 

Training operations off New England, the Virginia Capes and in the Caribbean through the first 6 months of 1960 prepared Dewey for her significant role with the Atlantic Fleet.

 

-- more DDG-45 history wanted --

 

Decommissioned 31 Aug 1990. Stricken 20 Nov 1992. Sold for scrap 15 Apr 1994.

 

patches

 

DDG-45 USS Dewey patch crest insignia  DLG-14 USS Dewey patch crest insignia

 

 

| seaforces.org | USN ships start page |