Guided Missile Destroyer

DLG 6 / DDG 37  -  USS Farragut



DDG-37 USS Farragut patch crest insignia

DDG-37 USS Farragut

Type, Class:


Guided Missile Destroyer; Farragut (Coontz) - class

planned as DL 6; built and commissioned as DLG 6; redesignated to DDG 37



Bethlehem Steel Corporation, Quincy, Massachusetts, USA



Awarded: January 27, 1956

Laid down: June 3, 1957 (as DLG 6)

Launched: July 18, 1958 (as DLG 6)

Commissioned: December 10, 1960

redesignated to DDG 37: June 30, 1975

Decommissioned: October 31, 1989


Fate: stricken: November 20, 1992; sold for scrap: December 16, 1994






Named after and in honor of Admiral David Glasgow Farragut (1801 - 1870)

> see history, below;

Ship’s Motto:



Technical Data:

(Measures, Propulsion,

Armament, Aviation, etc.)


see: INFO > Farragut - class Guided Missile Destroyer



also see: USS Farragut (DDG 99)


ship images


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut


DDG-37 USS Farragut fires a RIM-2 Terrier missile

USS Farragut fires a RIM-2 Terrier missile


DDG-37 USS Farragut fires a RIM-2 Terrier missile

USS Farragut (background) fires a RIM-2 Terrier missile



David Glasgow Farragut


Admiral David Glasgow Farragut US Navy  David Glasgow Farragut Admiral US Navy  Admiral David G. Farragut US Navy


David G. Farragut Admiral US Navy  Admiral David Glasgow Farragut US Navy



Namesake & History:

Admiral David Glasgow Farragut (July 5, 1801 – August 14, 1870):


David Glasgow Farragut (July 5, 1801 - August 14, 1870) was the commander-in-chief of the U.S. Navy during the American Civil War. He was both the first vice admiral and full admiral of the Navy. He is remembered in popular culture for his famous order at the Battle of Mobile Bay, "Damn the torpedoes, full speed ahead!"
Early life and naval career
Farragut was born to Jordi and Elizabeth Farragut at Campbell's Station, near Knoxville, Tennessee, where his father was serving as a cavalry officer in the Tennessee militia. Jordi Farragut Mesquida (1755–1817), originally a merchant captain from Minorca when the island was under British rule, had previously joined the American Revolutionary cause. David's birth name was James, but it was changed in 1812, following his adoption by future naval Captain David Porter in 1808 (which made him the foster brother of future Civil War Admiral David Dixon Porter).
David Farragut entered the Navy as a midshipman on December 17, 1810. In the War of 1812, when only 12 years old, he was given command of a prize ship taken by USS Essex and brought her safely to port. He was wounded and captured during the cruise of the Essex by HMS Phoebe in Valparaiso Bay, Chile, on March 28, 1814, but was exchanged in April 1815. Through the years that followed, in one assignment after another, he showed the high ability and devotion to duty that would allow him to make a great contribution to the Union victory in the Civil War and to write a famous page in the history of the United States Navy.
Civil War
In command of the West Gulf Blockading Squadron, with his flag in USS Hartford, in April 1862 he ran past Fort Jackson and Fort St. Philip and the Chalmette, Louisiana, batteries to take the city and port of New Orleans, Louisiana, on April 29 that year, a decisive event in the war. Later that year he passed the batteries defending Vicksburg, Mississippi. Port Hudson fell to him July 9, 1863.
On August 5, 1864, Farragut won a great victory in the Battle of Mobile Bay. Mobile, Alabama, at the time was the Confederacy's last major port open on the Gulf of Mexico. The bay was heavily mined (tethered naval mines were known as torpedoes at the time). Farragut ordered his fleet to charge the bay. When one ship struck a mine the others began to pull back, but Farragut shouted the order, "Damn the torpedoes, full speed ahead!" The bulk of the fleet succeeded in entering the bay and the heroic quote became famous.
Farragut then triumphed over the opposition of heavy batteries in Fort Morgan and Fort Gaines to defeat the squadron of Admiral Franklin Buchanan.
He was a man with a plan to capture New Orleans, one of the largest ports in the south during the Civil War. This was one of the accomplishments that helped the Union during the war.
His country honored its great sailor after New Orleans by creating for him the rank of rear admiral on July 16, 1862, a rank never before used in the U.S. Navy. (Before this time, the American Navy had resisted the rank of admiral, preferring the term "flag officer", to separate it from the traditions of the European navies.) He was promoted to vice admiral on December 21, 1864, and to full admiral on July 25, 1866, after the war.
European Squadron and death
Admiral Farragut's last active service was in command of the European Squadron, with the screw frigate Franklin as his flagship, and he died at the age of 69 in Portsmouth, New Hampshire. He is buried in Woodlawn Cemetery, Bronx, New York.
A statue of Farragut, crafted in 1881 from the propeller of his flagship, stands in Farragut Square in downtown Washington, D.C.. The National Park Service interpretive plaque in the foreground prominently quotes his most famous line.
In memoriam
His hometown of Campbell's Station was renamed Farragut, Tennessee, in his honor, and sporting teams of the local high school, Farragut High School, are known as "The Admirals." Numerous destroyers have since been named USS Farragut in his honor, and he has been depicted on U.S. postage stamps twice; first on the $1 stamp of 1903, then on a $0.32 stamp in 1995. There is also a state park in Idaho named after him. During World War II it was used as a naval base for basic training.
Command history
1812, assigned to the Essex.
1815–17, served in the Mediterranean Sea aboard the Independence and the Macedonian.
1818, studied ashore for nine months at Tunis.
1819, served as a lieutenant on the Shark.
1823, placed in command of the Ferret.
1825, served as a lieutenant on the Brandywine.
1826–38, served in subordinate capacities on various vessels.
1838, placed in command of the sloop Erie.
1841, attained the rank of commander.
Mexican War, commanded the sloop of war, Saratoga.
1848–50, duty at Norfolk, Navy Yard in Virginia.
1850–54, duty at Washington, D.C..
1854–58, duty establishing Mare Island Navy Yard at San Francisco Bay.
1858–59, commander of the sloop of war, Brooklyn.
1860–61, stationed at Norfolk Navy Yard.
December 21, 1861 – August 14, 1870, Commander-in-Chief, U.S. Navy.
January 1862, commanded USS Hartford and the West Gulf blockading squadron of 17 vessels.
April 1862, took command of New Orleans.
July 16, 1862, promoted to rear admiral.
June 23, 1862, wounded near Vicksburg, Mississippi.
May 1863, commanded USS Monongahela.
May 1863, commanded the USS Pensacola.
July 1863, commanded USS Tennessee.
September 5, 1864, offered command of the North Atlantic Blocking Squadron, but declined.
December 21, 1864, promoted to vice admiral.
April 1865, Pallbearer for the Abraham Lincoln funeral.
July 25, 1866, promoted to admiral.
June 1867, commanded USS Franklin.
1867–68, commanded European Squadron.


USS Farragut (DDG 37):


DDG 37, named for Admiral David Glasgow Farragut USN (1801-1870), was a Farragut-class guided missile frigate (destroyer leader) laid down as DLG-6 by the Bethlehem Steel Corporation at Quincy in Massachusetts on 3 June 1957, launched on 15 July 1958 by Mrs. H. D. Felt, wife of the Vice Chief of Naval Operations and commissioned on 10 December 1960. Farragut was reclassified as a guided missile destroyer on 30 June 1975 and designated DDG-37. USS Farragut was decommissioned on 31 October 1989, stricken from the Naval Vessel Register on 20 November 1992 and sold for scrap on 16 December 1994.
-- more DDG 37 history wanted --




DDG-37 USS Farragut cruise patch



| | USN ships start page |