Guided Missile Destroyer

DDG 100  -  USS Kidd

 

 

DDG-100 USS Kidd patch crest insignia

DDG-100 USS Kidd Arleigh Burke class guided missile destroyer AEGIS

Type, Class:

 

Guided Missile Destroyer; Arleigh Burke - class / Flight IIA;

planned and built as DDG 100

Builder:

 

Ingalls Shipbuilding, Pascagoula, Mississippi, USA

STATUS:

 

Awarded: March 6, 1998

Laid down: March 1, 2004

Launched: December 15, 2004

Commissioned: June 9, 2007

ACTIVE UNIT/ in commission (Pacific Fleet)

Homeport:

 

San Diego, California

Namesake:

 

Named after and in honor of Rear Admiral Isaac Campbell Kidd (1884 - 1941)

> see history, below;

Ship's Motto:

 

ON TO VICTORY

Technical Data:

(Measures, Propulsion,

Armament, Aviation, etc.)

 

see: INFO > Arleigh Burke - class Guided Missile Destroyer

LINK :

 

see also: USS Kidd (DDG 993)

 

ship images

 

DDG-100 USS Kidd Arabian Sea 2012

Arabian Sea - January 2012

 

USS Kidd DDG-100 South China Sea 2011

South China Sea - October 2011

 

USS Kidd DDG-100

South China Sea - October 2011

 

DDG-100 USS Kidd Bay of Bengal 2011

Bay of Bengal - September 2011

 

DDG-100 USS Kidd Pacific Ocean 2011

Pacific Ocean - May 2011

 

DDG-100 USS Kidd May 2011

Pacific Ocean - May 2011

 

USS Kidd DDG-100

Pacific Ocean - May 2011

 

DDG-100 USS Kidd Pacific Ocean

Pacific Ocean - May 2011

 

DDG-100 USS Kidd Arleigh Burke class guided missile destroyer AEGIS San Diego

San Diego - February 2011

 

DDG-100 USS Kidd San Diego 2011

San Diego - February 2011

 

DDG-100 USS Kidd Seattle Washington 2010

Seattle, Washington - August 2010

 

DDG-100 USS Kidd Seattle 2010

Seattle, Washington - August 2010

 

DDG-100 USS Kidd Seattle August 2010

Seattle, Washington - August 2010

 

DDG-100 USS Kidd Seattle

Seattle, Washington - August 2010

 

USS Kidd DDG-100 San Diego

San Diego - June 2009

 

DDG-100 USS Kidd Changi Naval Base Singapore 2009

Changi, Singapore - April 2009

 

DDG-100 USS Kidd replenishment Pacific 2009

Pacific Ocean - April 2009

 

DDG-100 USS Kidd SH-60B Seahawk LAMPS III helicopter operations

Pacific Ocean - April 2009

 

DDG-100 USS Kidd SH-60 Sea Hawk eightballers

Pacific Ocean - February 2009

 

DDG-100 USS Kidd vertical replenishment VERTREP

Pacific Ocean - February 2009

 

DDG-100 USS Kidd

Pacific Ocean - January 2009

 

DDG-100 USS Kidd

Pacific Ocean - January 2009

 

DDG-100 USS Kidd Pacific Ocean 2008

Pacific Ocean - October 2008

 

DDG-100 USS Kidd

Pacific Ocean - October 2008

 

DDG-100 USS Kidd

Pacific Ocean - October 2008

 

DDG-100 USS Kidd Portland Oregon 2008

Portland, Oregon - June 2008

 

DDG-100 USS Kidd commissioning Galveston Texas June 2007

commissioning - Galveston, Texas - June 9, 2007

 

DDG-100 USS Kidd commissioning Galveston Texas 2007

commissioning - Galveston, Texas - June 9, 2007

 

DDG-100 USS Kidd commissioning 2007

commissioning - Galveston, Texas - June 9, 2007

 

DDG-100 USS Kidd at Ingalls shipbuilding Pascagoula Mississippi Northrop Grumman 2005

Pascagoula, Mississippi - January 2005 (Northrop Grumman photo via NNS)

 

 

Isaac Campbell Kidd

 

Isaac Campbell Kidd US Navy  Isaac Campbell Kidd US Navy Admiral

 

Isaac Campbell Kidd US Navy Admiral USS Arizona

 

Rear Admiral Isaac Campbell Kidd US Navy  Isaac Campbell Kidd Rear Admiral US Navy

 

 

Namesake & History:

Rear Admiral Isaac Campbell Kidd (March 26, 1884 – December 7, 1941):

Isaac Campbell Kidd was born in Cleveland, Ohio, on 26 March 1884. He entered the U.S. Naval Academy in 1902, graduating with the Class of 1906 in February of that year, and was commissioned an Ensign in 1908. Kidd participated in the 1907-09 "Great White Fleet" cruise around the World while serving in USS New Jersey (BB-16). Following service in USS North Dakota (BB-29) and USS Pittsburgh (Armored Cruiser # 4), he became Aide and Flag Secretary to the Commander in Chief, Pacific Fleet, the first of his many flag staff assignments. He was an instructor at the Naval Academy in 1916-17.

During and after the First World War, Kidd was stationed on USS New Mexico (BB-40), then had further staff and Naval Academy service. He was executive officer of the battleship Utah (BB-31) in 1925-26, then commanded USS Vega (AK-17) until becoming Captain of the Port at Chrisobal, Panama Canal Zone in 1927-30. Promoted to the rank of Captain, he was Chief of Staff to Commander, Base Force, U.S. Fleet in 1930-32. After three years at the Bureau of Navigation in Washington, D.C., he was Commander Destroyer Squadron ONE, Scouting Force, in 1935-36.

Captain Kidd next attended the Naval War College and served on the College staff. He was Commanding Officer of USS Arizona (BB-39) from September 1938 until February 1940, when he was promoted to Rear Admiral and assigned as Commander Battleship Division ONE and Chief of Staff to Commander, Battleships, Battle Force. On 7 December 1941, he was killed in action on board Arizona during the Pearl Harbor Raid. Rear Admiral Isaac C. Kidd was posthumously awarded the Medal of Honor for his actions during the Pearl Harbor attack.

Three U.S. Navy destroyers have been named in honor of Rear Admiral Kidd: USS Kidd (DD-661), 1943-1974 (still afloat as a memorial at Baton Rouge, Louisiana); USS Kidd (DDG-993), 1981-1998 and USS Kidd (DDG-100), 2007-


Medal of Honor citation of Rear Admiral Isaac C. Kidd:
(as printed in his official Navy Office of Information Biography, June 1974):

"For conspicuous devotion to duty, extraordinary courage, and complete disregard of his own life, during the attack on the Fleet in Pearl Harbor, Territory of Hawaii, by Japanese Forces on December 7, 1941. He immediately went to the bridge and as Commander Battleship Division ONE, courageously discharged his duties as Senior Officer Present Afloat until the USS ARIZONA, his Flagship, blew up from magazine explosions and a direct bomb hit on the bridge, which resulted in the loss of his life."

 

USS Kidd (DDG 100):

 

Kidd was christened on 22 January 2005 at Ingalls Shipbuilding in Pascagoula, Mississippi. Commander Richard E. Thomas of Westwood, New Jersey, served as her first Commanding Officer until February 2008. Commander Charles P. Good of Huntington Beach, California, will take Kidd on her maiden deployment.

The ship was damaged at the shipyard docks during Hurricane Katrina on the Mississippi Gulf Coast, requiring a return to the dry dock for repairs, delaying her commissioning and deployment with the Navy. She was commissioned in Galveston, Texas on June 9, 2007.

 

patches

 

DDG-100 USS Kidd patch crest insignia

 

 

| seaforces.org | USN ships start page |